سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ایران سربلند

 

بامدادان به جستجوی دانش برخیزید که سحرخیزی مایه برکت و کامیابی است . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]

 
 

مدیریت| ایمیل من

| خانه

پایین

?سیدشهاب الدین عالمیان

جمعه 86/8/18  ساعت 11:10 عصر

خاتمی و اصلاح طلبی

رییس جمهور سابق کشورمان تاکید کرد:« هدف اصلاح طلبان تنها جذب رای نیست بلکه خدمت به کشور است؛ کشور ما در معرض تهدیدهای بزرگی است و متاسفانه نگرانی جدی وجود دارد که با مشکلات بزرگتری روبرو شود.»

باید چارچوب کلی اصلاحات مشخص شود
به گزارش روابط عمومی بنیاد باران ، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی که در اولین گردهمایی روسای استانی ستاد مرکزی ائتلاف اصلاح طلبان در محل دفتر مرکزی مجمع روحانیون مبارز صحبت می‌کرد، گفت:« وقتی از اصلاحات صحبت می‌شود در مفهوم آن ابهامهایی وجود دارد البته برای بنده ابهامی وجود ندارد، ولی باید بتوانیم مطالب را تدوین شده تر خدمت دوستان ارائه دهیم و چارچوب کلی مشخص شود.»

مبنای انتظام امور جامعه چیست؟
وی ادامه داد:« این که نسبت دین با مدیریت جامعه و حکومت چیست؟ بحث دیرپایی است که همواره مطرح بوده است همچنان که بحث نسبت میان وحی و عقل دست کم از یک قرن قبل از میلاد مسیح به صورت جدی مطرح بوده است و همچنان ادامه دارد. همچنین امری به نام جامعه که مفهوم جدید است مطرح می‌شود و این پرسش که مبنای انتظام امور جامعه چیست؟یک سئوال اساسی است"
وی افزود:« در دنیای امروز به این مساله بدین گونه پاسخ داده می‌شود که انسان عقل بنیاد است و به هیچ منبع و مرجعی جز خود متکی نیست و تعیین کننده نظم اجتماعی و محور آن یعنی حاکمیت، همین عقل است.»

نسبت دین با سپهر حیات اجتماعی و جامعه چیست؟
سید محمد خاتمی در ادامه گفت:« برای دینداران نیزاین مساله مطرح می‌شود که نسبت دین با سپهر حیات اجتماعی و جامعه چیست؟ پاره‌ای از دینداران می‌گویند دین را با حوزه مسایل اجتماعی کاری نیست و دین تنها آمده است تا انسان را به کمال و سعادت ابدی برساند ؛ رابطه‌هایی که با منبع هستی که خداست باید داشته باشد، را مشخص کند و پاره‌ای معیارهای اخلاقی که با آزادی کامل باید انتخاب شود را مطرح کرده است و اداره امور مردم را به خودشان واگذار کرده است. بعضی دیگر معتقدند که دین راسا به طور کامل تکلیف را روشن کرده است واز پیش ، فرمولی مشخص و چارچوبهای کار را معین کرده و مردم خواهی ، نخواهی باید به این مساله تن دهند. حکومت امری است که از بالا مشخص شده است و آنچه مهم است اعمال حاکمیت است ولو با زور باشد.»

باید مبنا را نظر نهایی یک متفکر دانست

سید محمد خاتمی ادامه داد:« دیدگاه سوم، دیدگاهی است که لااقل در صد سال گذشته در این کشور مطرح بوده است و درباره آن بحثهای زیادی شده است. این دیدگاه گرچه هنوز ابهام های زیادی دارد، ولی در انقلاب اسلامی و به خصوص در قانون اساسی ما این دیدگاه تجلی پیدا کرده است. در این انقلاب آنچه حاصل شد و مورد تایید قرار گرفت، چیزی به نام جمهوری اسلامی بود که در قانون اساسی متجلی است و به خصوص توجه به نظرات امام خمینی (ره) به عنوان فقیه ، فیلسوف ، حکیم و مدبر به ویژه در سالهای پایانی عمرشان مطرح کردند بسیار مهم است ؛چرا که باید مبنا را نظر نهایی یک متفکر دانست.»

اینکه بعضی افراد خود را تنها متولی حاکم بر نظام بدانند، خطر بسیار بزرگی است
رییس جمهور سابق کشورمان تاکید کرد:« طرفه اینکه کسانی که یا اصلا حکومت اسلامی را قبول نداشتند یا در دوران غیبت قائل به حکومت اسلامی نبودند و یا روش امام(ره) را روشی انحرافی می‌دانستند و به آشکارا در مقابل او ایستادند؛ بعد از انقلاب با این تئوری که حکومت اسلامی امری است که از بالا تفویض شده است و به زور هم اگر هست باید به مردم تحمیل کرد و هر اندیشه‌ای که در آن چارچوب نگنجد باید حذف گردد، آمدند و مدعی نظام شدند و حال اینکه این افراد خود را تنها متولی حاکم بر نظام بدانند، خطر بسیار بزرگی است.»

استقرار حکومت چگونه است؟
سید محمد خاتمی با اشاره به آنچه آن را گرانیگاه اصلاحات واقعی می‌خواند، گفت:« اسلام در عرصه حیات اجتماعی نظر دارد و حکومت نیز طبعا از نظر دینی معیارهایی دارد که باید رعایت شود. در انقلاب ما آنچه مطرح شد و مورد عمل قرار گرفت، جمهوری اسلامی است که ارکانی دارد؛ از ولایت فقیه گرفته تا سایر نهادها و سازمانها و سامانها؛ ولی تمام سخن اینجاست که استقرار حکومت چگونه است؟ ما به استناد نظری که داریم و در جمهوری اسلامی تحقق یافته و مورد تایید قرار گرفته است و وضعیت جامعه و تاریخ و ذهن جامعه مقتضای آن است، می گوییم استقرار این نظام مطلوب جز در سایه انتخاب و اختیار آزادانه مردم محقق نخواهد شد.»

امیرالمومنین علی (ع) هم حکومتش را بر مردم تحمیل نمی‌کند

رییس بنیاد باران خاطرنشان کرد:« امیرالمومنین علی (ع) که معصوم است اگر مردم او را نخواهند با این که شایستگی او از بین نرفته و همچنان شایسته است، ولی حکومتش را بر مردم تحمیل نمی‌کند، مگر این که مردم بخواهند. بنابراین هر حکومتی که مستقر شود اگر مطابق رای مردم باشد و نیز ملاکها و معیارهای که در شرع گفته شده، وجود داشته باشد آن حکومت مشروع و نافذ است و اثبات این نکته‌ی روشن، نیاز به تلاش زیادی ندارد.»
سید محمد خاتمی گفت:« امام خمینی (ره) در نامه‌ای که برای هیاتی که برای تجدید نظر برای قانون اساسی بود نوشته اند، تذکر داده‌اند که مرجعیت شرط رهبری نیست چون جامعه دچار مشکل می‌شود زیرا داشتن اطلاعات فقهی کافی نیست ؛آن فرد باید مدیر و مدبر باشد، تصمیم گیریهایش جامع باشد، اگر ما کار را منحصر و محدود به مرجعیت کنیم ممکن است دچار مشکل شود. تدبیر و تدبر و صلاحیت برای راه بردن جامعه و تامین مصالح و منافع جامعه پا به پای عدل و علم مطرح شده است و یک حد و نصابی از عدل و علم کافی است و بقیه آن شایستگی های اجتماعی و سیاسی است که حاکم باید داشته باشد. این کار اصلاح بزرگی بود که در قانون اساسی اعمال شد.»

یکی از محورهای اساسی و مهم اصلاحات به قرائت ما این مساله است که رای مردم بنیادی است
وی گفت:« امام (ره) می گویند خبرگان که نمایندگان مردمند وقتی رهبر را انتخاب می‌کنند ، انتخابشان قه