سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ایران سربلند

 

روایت گر حدیث ما که بدان دلهای شیعیانما را استوار می دارد، از هزار عابد برتر است [امام صادق علیه السلام]

 
 

مدیریت| ایمیل من

| خانه

پایین

?سیدشهاب الدین عالمیان

چهارشنبه 86/6/28  ساعت 3:25 عصر

سیدهادی خامنه‌ای در CCU

حمید قزوینی سخنگوی مجمع نیروهای خط امام گفت: حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای دبیرکل مجمع نیروهای خط امام به علت عارضه قلبی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شهید چمران تهران بستری است.

وی در گفت‌وگو با سایت آفتاب وضعیت عمومی دبیرکل مجمع نیروهای خط امام را خوب توصیف کرد و گفت: در حال حاضر ایشان در اتاق CCU تحت نظر پزشکان قرار دارد و منتظر هستیم جواب آزمایشی‌های قبلی و همین طور آزمایش‌های جدید مشخص شود.

قزوینی اظهار داشت: پس از مشخص شدن آزمایش‌های قبلی و آزمایش‌های جدید پزشکان در مورد وی تصمیم می‌گیرند.

گفتنی است دبیرکل مجمع نیروهای خط امام و مدیر مسئول روزنامه «حیات نو» شب گذشته در دفتر روزنامه از ناحیه قلب احساس ناراحتی و درد کرد که پس از مراجعه به منزل درد در قفسه سینه او شدت می‌یابد و توسط اعضای خانواده به بیمارستان شهید چمران منتقل شد. سیدهادی خامنه‌ای پس از انجام اقدام پزشکی اولیه، در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شهید چمران بستری شد.


نظر شما( )
?سیدشهاب الدین عالمیان

چهارشنبه 86/6/28  ساعت 3:24 عصر

خاتمی: خودخواهان متعصب اهل گفت‌وگو نیستند

9 سال پیش مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در 30 شهریور ماه پیشنهاد حجت الاسلام و المسلمین سیّد محمّد خاتمی را مبنی بر نامگذاری سال 2001 میلادی به عنوان سال گفت و گو تمدن ها به اتفاق آرا تصویب کرد؛ از آن پس این روز نام «روز گفت و گو ی تمدن ها» را در تقویم ایرانیان به خود گرفت.
امسال فرصتی دست داد تا با سیّد محمّد خاتمی که اکنون ریاست مؤسسة غیر دولتی و غیر انتفاعی بین المللی گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها را بر عهده دارد، گفت و گوی کوتاهی دربارة تعاریف و تجربه های ویژه ایشان در مسیر پیشبرد این نظریه داشته باشم.

آنچه در پی می آید حاصل این گفت و گوست:

1) آقای خاتمی، 30 شهریور ماه روز گفت و گوی تمدن هاست. به نظر می رسد امروز گفت و گو در دنیای ما موضوعیت خاصی دارد. شما این مسئله را چگونه می بینید؟ آیا می توان بین ضرورت گفت و گو و ایدة گفت و گوی تمدن ها که شما بر آن تأکید داشته اید رابطة خاصی قائل بود؟
باید میان گفت و گو و مذاکره تفکیک قائل شد. در مذاکره هدف اقناع طرف است و یا بدست آوردن سود مادی یا معنوی، مذاکره بیشتر در عرصة روابط سیاسی و تجاری مطرح است ولی گفت و گو هدفش تعارف و شناخت یکدیگر و تلاش مشترک برای نزدیکی به حقیقت است و کاری است شدیداً انسانی و مبتنی بر خرد و اندیشه . گفت و گو که بهتر است آن را گفت و شنود بنامیم هنگامی تحقق می یابد که گفتن با شنیدن تؤام باشد. شنیدن سخن دیگری شرط مهم تفاهم و نزدیکی طرفین است. خودخواهان متعصب اهل گفت و گو نیستند، تواضع شرط گفت و گو است و این امر در صورتی حاصل می شود که هر انسانی با تعلق به هر مرامی به محدودیت های ذهنی، عقلانی، عاطفی و اجتماعی خود واقف باشد و در نتیجه ادعای تملک انحصاری حقیقت نکند. انسان ذاتاً در جستجوی حقیقتی است که واقعاً وجود دارد و یکی و مطلق است. ولی آدمیان تحت شرایط اجتماعی و تاریخی و محدودیت های ذهنی و عینی نسبت های متفاوتی با حقیقت برقرار می کنند.
در گفت و گو نوعی همراهی و همکاری و همدلی برای نزدیکتر شدن به حقیقت پدید می آید. طرفهای گفت و گو، متفکران، هنرمندان و صاحبان فکر و ذکرند و اگر مجال گفت و شنود فراهم آید و نزدیکی جان متفکران نوعی در جامعه بسط یابد سیاست نیز لطیف و انسانی می شود به شرط اینکه سیاست مداران در واقع و نه در ادعا نمایندة واقعی مردم جامعه باشند.
جنگ و ستیز نتیجه وهم انگاری و ره افسانه زدن انسانها است و اگر نگاه به حقیقت و نیز تذکر به محدودیت های آدمی در برقراری نسبت با این حقیقت وجود داشته باشد گفت و گو تحقق می یابد و در نتیجه زندگی به سوی صلح و امنیت میل می کند.
در عمق جهان سیاست زدة که متاسفانه در آن تحکم و آشوب غلبه دارد، خوشبختانه نوعی نگرانی و دغدغه نیز وجود دارد . نگرانی از واقعیت جاری در همه جا و در متن خستگی بشر از این سیاست زدگی و حاصل آن یعنی تحقیر انسان . در واقع ناامنی و خشونت پدید آمده بشریت را وجداناً به چاره جویی برای صلح و عدالت و آرامش و اخلاق نزدیکتر کرده است.
به رغم هیاهوی جنگ و ترور و خشونت، به نظر من هیچگاه چون امروز بشر، بخصوص نخبگان روشن بین جوامع آمادة رهایی از این وضعیت ناگوار نبوده اند و در نتیجه زمینة گفت و گو بیش از هر زمان فراهم است و به همین دلیل نظریه گفت و گوی تمدن ها و فرهنگ ها اینچنین در جهان آشوب زدة ما مورد استقبال قرار گرفته است و در کمتر محفل و مجمعی است که سخن از گفت و گو به میان آید و بر ضرورت آن تأکید نشود.

2) از نخستین روزی که پیشنهاد شما در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهریور ماه 1377 به تصویب رسید تا امروز این ایده، حوادث و وقایع مهمی را در جهان پشت سر گذاشته است. به نظر شما دایرة گفت و گوی تمدن ها در چه زمینه هایی تنگ تر و در چه زمینه هایی فراخ تر شده است؟
در سال گفت و گوی تمدن ها (2001 میلادی) شاهد عملیات وحشتناک تروریستی 11 سپتامبر و در پی آن امنیتی شدن صحنة مناسبات بین المللی و به کار گیری راهبرد زور و خشونت و اشغال به بهانة مبارزه با تروریسم از سوی قدرتمندان بودیم که می توان آن را عکس العملی از سوی خشونت گرایان واپس گرای متعصب در هر دو اردوی مقابل یکدیگر در برابر اقبال جامعه جهانی به سوی گفت و گوی تمدن ها بدانیم. وضعیت پیش آمده فضای جهانی را به شدت ناامن و نگرانی را همه جاگیر کرده است، اما از سوی دیگر ضرورت گذار از دنیای تبعیض و خشونت و ترور به حهان عدالت و برابری و محبت و همدلی از طریق گفت و گو بیشتر آشکار شده است.

3) گفت و گوی تمدن ها در برابر برخورد تمدن ها تفسیر شده است. شما چقدر با این طرز تلقی موافق هستید؟
برخورد تمدن ها بیشتر یک پندار و وهم است . زیرا تمدن ها و به خصوص فرهنگ ها همواره در حال بده بستان و تعامل و تبادل بوده اند و حتی آنگاه که میان یک قوم یا یک امت جنگ در می گرفته است در زیر لایة سطحی خشونت و ستیز، تمدن ها و فرهنگ ها فرصت را برای تأثیر بر یکدیگر و تأثر از یکدیگر پیدا می کردند.
جنگها انگیزة سیاسی ( و عمدتاً استیلا طلبی) و یا اقتصادی داشته اند. هیتلر در جست و جوی فراخ کردن فضای حیاتی برای آلمان بشر را با فاجعه روبرو کرد و درگیری او با کسانی بود که با او از یک تمدن بودند و فضای حیاتی دقیقاً یعنی مناطق نفوذی که استعمار گران دیگر آن را اشغال کرده بودند و سهم رقیب یا رفیق خود را نادیده انگاشته بودند.
البته در جنگها و ستیز ها از دین، فلسفه، هنر و فرهنگ و تعصبات قومی و ملی نیز از سوی سیاست مداران قدرت طلب و جنگ افروز سوء استفاده شده است.
اما این اصل نیز واقعیت دارد که میان تمدن ها و فرهنگ ها نوعی تبادل فعال (دیالکتیک) به صورت نا خود آگاه برقرار بوده است. ایدة گفت و گوی تمدن ها در صدد خود آگاه کردن این دیالکتیک به صورت دیالوگ است.

4) در دوسال گذشته شما بیشتر به عنوان یک صاحب نظر علمی و فرهنگی در مجامع و مراکز دانشگاهی و بین المللی حضور داشته اید. تجربة خاص شما در قیاس با گذشته که به عنوان یک دولتمرد در این قبیل مراکز حضور می یافتید، چیست؟
واکنش ها نسبت به ایدة گفت و گوی تمدن ها میزان آمادگی ها ، حمایت ها و همراهی ها با این برنامه و این زمینه در عرصة بین المللی تدوین و نشر خواهد شد.

5)در سفر سال گذشته شما به آمریکا به خصوص از این نظر که همزمان با سالگرد حادثة 11 سپتامبر در آمریکا و نیز بحران روابط میان ایران و آمریکا بر سر مسئلة هسته ای بود، گفت و گوی فرهنگ ها چگونه و در چه زمینه هایی توانست پیش برود؟
در این سفر چه در مجامع دینی ( اعم از اسلامی و مسیحی) چه مجامع علمی، دانشگاهی و فرهنگی و چه در سطح نخبگان کوشیدم تا صدای صلح و منطق و عدالت و انسانیت را که از عمق آیین اسلام و ژرفای جان ملت با فرهنگ ایران بر می خیزد روشن و رسا به گوش آنان که قدرت شنوایی را از دست نداده اند، برسانم و خوشبختانه این صدا نوعاً شنیده شد چنانکه من نیز از نزدیک توانستم صدا های خوش آهنگی را بشنوم که از خشونت و خود پرستی و تحقیر انسان بیزار است و من فکر می کنم که این سفر با همه محدودیت هایی که داشت به طور آشکار در فضای ذهنی نخبگان و نیز افکار عمومی اثر گذاشت. می توان با مقایسة جو روانی و تبلیغاتی حاکم بر مجامع و وسائط ارتباط جمعی پیش و پس از سفر صحت این ادعا را دریافت و حتی لحن و طنین صدای سیاست مداران نیز تغییر کرد. هرچند که در ایران به هر دلیل در وسائط ارتباط جمعی فراگیر سعی در پوشیده نگه داشتن این تأثیر شد و حتی شاهد تحریف، دروغ پردازی و تحلیل های غلط نیز بودیم.
گفتگو از:عبدالکریم تابش

 

 

نظر شما( )
?سیدشهاب الدین عالمیان

سه شنبه 86/6/27  ساعت 11:46 عصر

تاکید رییس مجلس خبرگان بر شرکت همه گرایش‌ها در انتخابات

 

آقای هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه در دیدار اعضای مجمع بانوان اصلاح‌طلب با توجه به تاکیدات اسلام بر نقش و جایگاه زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی در چارچوب و ضوابط اسلامی گفت: مبادی اجتهادی در فقه موجود کشور ذاتا پویا و به روز است و اسلام، شرع را منطبق با عقل و مبنای تصمیم‌گیری در اسلام دانسته است.

رییس مجلس خبرگان رهبری افزود: احکام اسلامی، متقن و پویاست و اگر مشکلی وجود دارد در نحوه فهم و برداشت‌هاست.

هاشمی رفسنجانی استعداد و توانمندی‌های زنان در عرصه‌های گوناگون به ویژه اجتماعی و فرهنگی را امری اثبات‌شده در دوران پس از انقلاب اسلامی توصیف کرد و افزود: زنان به عنوان نیمی از جمعیت جوامع بشری، در عدالت اجتماعی مورد تاکید اسلام، از حقوق و مزایای عادلانه برخوردارند.

وی گفت: خانم‌ها توانسته‌اند با بروز استعدادهای خود از جمعیت کم‌سواد و غیر فعال قبل از انقلاب اسلامی به جمعیتی پویا و تحصیل‌کرده تبدیل شوند و این روند مبنایی چنان چه در آینده نیز ادامه یابد قطعا نقش و شان زنان درخشان‌تر خواهد شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با این همه احساس می‌شود هنوز جمعیت زنان آن طور که شایسته آنهاست در راه تحقق حقوق و استیفای نقش اصلی خود فعال نبوده‌اند و در استفاده از توانمندی‌های خود در عرصه‌های علمی و فرهنگی و به ویژه مسوولیت خاص این قشر، تلاش مجدانه‌ای نکرده‌اند.

وی با توجه به نقش زنان در انتخابات کشور گفت: زنان باید به این خودباوری برسند که به شایستگان هم‌جنس خود اعتماد بیشتری پیدا کنند و جمعیت‌های زنان با گرایش‌های فکری مختلف بتوانند با تاکید بر مشترکات و موضوعات همسو، حول محوری واحد در راه تحقق اهداف خود کوشاتر و فعال‌تر برخورد کنند.

هاشمی رفسنجانی، انتخابات را بزرگ‌ترین عرصه حضور مردم در تعیین سرنوشت کشور دانست و گفت: مردم‌سالاری در جمهوری اسلامی ایران از سطح بالاتری نسبت به سایر کشورها برخوردار است.

وی افزود: انتظار می‌رود آزادی و احترام به افکار عمومی در انتخابات روز به روز افزایش یابد و همه گرایش‌های عضو خانواده انقلاب بتوانند با اطمینان از سلامت انتخابات در آن شرکت کنند.

هاشمی رفسنجانی گرایش به اسلام و توجه جدی‌تر به موضوع حجاب را در کشورهای همسایه، ناشی از بسط و گسترش احکام نورانی اسلام در این کشورها دانست و گفت: درخشش زنان در عرصه‌های مختلف در جمهوری اسلامی ایران با حفظ حجاب و متانت اسلامی، می‌تواند برای سایر کشورها الگو و نمونه مناسبی باشد.

وی با تاکید بر حفظ و تقویت وحدت ملی در جامعه با توجه به کید دشمنان گفت: همه وظیفه داریم وحدت را حفظ و بنیان‌های مستحکم مردمی نظام را بیش از پیش تقویت کنیم.

در آغاز این دیدار چند تن از بانوان حاضر در جلسه گزارشی از عملکرد مجمع زنان اصلاح‌طلب و برنامه ها و دغدغه‌های این جمع را به اطلاع رساندند.


نظر شما( )
?سیدشهاب الدین عالمیان

سه شنبه 86/6/27  ساعت 11:42 عصر

یک مقام سازمان ملل: اوضاع ایران شبیه پیش از آغاز جنگ عراق است

 

«جولیان برگر» سردبیر اخبار دیپلماتیک روزنامه گاردین و «آنجلیک کریسافیس» خبرنگار این روزنامه در پاریس، به اظهارات روز دوشنبه محمد البرادعی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پرداخته‌اند که در مورد بالاگرفتن احتمال جنگ با ایران هشدار داده بود و در این مقاله به بررسی چالشهای پیش روی آقای البرادعی پرداخته‌اند.

گاردین برای این مقاله از این عنوان خبری استفاده کرده است:«سازمان ملل متحد اعلام کرده جریان متمایل به جنگ با ایران به تدریج از کنترل خارج می‌شود». گاردین در این مقاله ابتدا از قول یک مقام رسمی در سازمان ملل متحد می‌نویسد محمد البرادعی دلیلی استراتژیک برای تبلیغ علیه جنگ دارد.

این مقام ادامه می‌دهد: «آقای البرادعی واقعا نگران است و می‌بیند که اوضاع به تدریج از کنترل خارج می‌شود. اینجا همه احساس می‌کنند که اوضاع شبیه زمان پیش از آغاز جنگ با عراق شده است».

گاردین که به بالاگرفتن فشار از سوی فرانسه علیه ایران اشاره کرده، خبر می‌دهد که آمریکا از مقام‌های ارشد اروپایی و روسی خواسته که روز جمعه 21 سپتامبر در واشنگتن گردهم آیند تا در مورد «عمیق‌تر شدن بحران ایران» گفتگو کنند.

این روزنامه معتقد است محور اصلی گفتگوها توافقی است که میان آقای البرادعی و ایران بدست آمده تا ایران تردیدهای آژانس درباره برنامه هسته‌ای خود را برطرف کند.

گاردین پیش‌بینی کرده که چین و روسیه با استناد به این توافق از اعمال تحریمهای بیشتر علیه ایران حمایت نمی‌کنند. اما از سوی دیگر این روزنامه نوشته آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، به آقای البرادعی شکایت کردند که چرا با آنها در مورد این توافق مشورت نشده بود و چرا در این توافق، موضوع اصلی یعنی درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی برتوقف غنی سازی اورانیوم مورد اشاره قرار نگرفته است.


نظر شما( )
?سیدشهاب الدین عالمیان

سه شنبه 86/6/27  ساعت 8:40 عصر

درپیشگاه حافظ(2)

منـم که گوشه میخانه خانقاه من است
دعای پیر مغان ورد صبحگاه مـن اسـت
گرم ترانـه چنگ صبوح نیست چـه باک
نوای من به سحر آه عذرخواه من اسـت
ز پادشاه و گدا فارغـم بـحـمدالـلـه
گدای خاک در دوست پادشاه من اسـت
غرض ز مسجد و میخانه‌ام وصال شماست
جز این خیال ندارم خدا گواه مـن اسـت
مـگر بـه تیغ اجل خیمه برکنـم ور نی
رمیدن از در دولت نه رسم و راه من است
از آن زمان که بر این آستان نـهادم روی
فراز مسند خورشید تکیه گاه من اسـت
گـناه اگر چـه نـبود اختیار ما حافـظ
تو در طریق ادب باش و گو گناه من است


نظر شما( )
<      1   2   3   4   5   >>   >

لیست کل یادداشت های این وبلاگ

هشدارهاشمی
درمان اقتصادایران
راه نجات کشور
خاتمی و اصلاح طلبی
قدری تامل
[عناوین آرشیوشده]

بالا

  [ خانه| مدیریت| ایمیل من| پارسی بلاگ| شناسنامه ]

بازدید

114776

بازدید امروز

7

بازدید دیروز

23

حضور و غیاب
یــــاهـو


 RSS 


 درباره خودم

ایران سربلند
سیدشهاب الدین عالمیان
حدود26 سال سابقه ی اجرایی وفرهنگی درآموزش و پرورش تهران دارم.فارغ التحصیل رشته ی اقتصادازدانشگاه تهران هستم.

 لوگوی وبلاگ

ایران سربلند

 پیوندهای روزانه


 اوقات شرعی

 فهرست موضوعی یادداشت ها

 آرشیو

86

 لینک دوستان

به وسعت دنیا
« یا مهدی ادرکنی »
دوستداران حقیقت
کوثر
وبلاگ حامیان وطن

لوگوی دوستان


آوای آشنا

اشتراک